Bankowość w dobie pandemii-Covid-19

  • dr Mateusz Folwarski i dr Krzysztof Kil

Stowarzyszenie Absolwentów UEK w Krakowie podjęło inicjatywę w postaci organizowania wykładów dla Członków Stowarzyszenia.  I tak pierwszy, można nazwać pionierski wykład, miał miejsce w dniu 10. czerwca 2021 o godz.  17.00  z udziałem Jego Magnificencji Rektora, profesora Stanisława Mazura.

Temat wykładu jakże aktualny, „Bankowość w dobie pandemii COVID-19”.Poprowadzili go nasi Koledzy z Katedry Bankowości i Globalnego Systemu Finansowego, panowie: dr Mateusz Folwarski i dr Krzysztof Kil.

Przywołany temat związany jest z licznymi zmianami makroekonomicznymi, jak i przyspieszeniem procesów dygitalizacji usług bankowych. Otoczenie niskich stóp procentowych oraz ograniczenie w zakresie dostępu do tradycyjnych kanałów dystrybucji usług bankowych ( m.in. poprzez oddziały bankowe),  wymusiły na uczestnikach rynku bankowego konieczność dostosowania się do nowych relacji – opartych   na elektronicznych kanałach dostępu.

Postępująca cyfryzacja doprowadziła banki do zmiany modeli biznesowych. Klienci banków coraz częściej   wykorzystują bankowość internetową i mobilną, a w społeczeństwie zauważalny jest dynamiczny wzrost  poziomu włączenia cyfrowego. Dodatkowo niskie stopy procentowe i stosunkowo wysoka stopa inflacji  wymusiły na uczestnikach konieczność poszukiwania nowych miejsc lokowania środków pieniężnych.

Ważnym wątkiem jaki przewijał się w dyskusji były także: identyfikacja ryzyka jakie niesie ze sobą
pandemia we wszystkich obszarach zarządzania ryzykiem oraz zarządzanie ryzykiem w niezwykle dynamicznie  rozwijających się okolicznościach.  Ponadto, poddano analizie wzajemne relacje jakie występują  pomiędzy gospodarką realną a sektorem bankowym.

Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów UEK pragnie podziękować wszystkim Uczestnikom spotkania      w szczególności  JM Rektorowi za słowo wstępne i poparcie dla naszej inicjatywy.

Kolejne spotkanie zostało zaplanowane w następnym roku akademickim, w miesiącu listopadzie, a jego temat to „Patriotyzm gospodarczy”. Temat niewątpliwie inspirujący i zachęcający do wysłuchania i prawdopodobnie  szerokiej dyskusji.